Ajankohtaista

16.12.2011

Huolto/muutostöitä 19.12.2011

Keskikaistalla tehdään 19.12.2011 huolto/muutostöitä. Tämä saattaa aiheuttaa katkoksia nettiyhteydessä. Palvelimen muutostöistä johtuen pyydämme tekemään seuraavat muutokset sähköpostinne tiliasetuksiin jos käytössäsi on Anvian netikka sähköpostilaatikko. Salattu yhteys ei vaadi muutoksia.

 

Anvian lähtevän postin palvelimen asetukset:


Jos käytössäsi on uudempi sähköpostiohjelma (Thunderbird, Outlook 2007, Windows Mail/Live Mail):

  • Lähtevän postin palvelin on mail.netikka.fi -portti 587 -salaus TLS tai STARTTLS (joissain ohjelmissa tämä on nimellä SSL)
  • STMP autentikointi ("Lähtevän postin palvelin edellyttää kirjautumista")
  • Autentikointitunnukset ovat oman sähköpostilaatikon tunnukset
Jos käytössäsi on vanhempi ohjelma (esim. Outlook Express)
  • Lähtevän postin palvelin on mail.netikka.fi
  • Portti 465
  • Salaus SSL
  • STMP autentikointi ("Lähtevän postin palvelin edellyttää kirjautumista")
  • Autentikointitunnukset ovat oman sähköpostilaatikon tunnukset

Mikäli sähköposti ei toimi tehtyjen muutosten jälkeen: Sulkekaa tietokone, ottakaa kotipäätelaitteen töpseli irti seinästä ja odottakaa hetki. Kytkekää laite uudestaan seinään, avatkaa tietokone ja tehkää sähköpostilla testilähetys. Ongelmatilanteissa pyydämme ottamaan yhteyttä omaan sähköpostin palveluntarjoajaanne.